Megint Brüsszelből fenyegetőznek és üzenik meg, mit nem szabad Magyarországnak

2025. május 23. 21:58

Miközben az Európai Bizottság átláthatósággal szeretné megvédeni az uniót a külföldi beavatkozásoktól, addig a magyar átláthatósági törvénytervezete már koránt sem tetszik nekik annyira. Fel is szólították a kormányt, hogy vonja vissza, különben megteszik a szükséges lépéseket.

2025. május 23. 21:58
null

Az Európai Bizottság azt kéri a magyar kormánytól, hogy vonja vissza az átláthatóságról szóló törvény javaslatát – derül ki a Népszava cikkéből. Az Európai Bizottság egyik szóvivője a lap kérdésére úgy vélekedett, ha a jogszabályt jelenlegi formájában fogadják el, az az uniós alapelvek és jogszabályok súlyos megsértését jelentené.

A szóvivő azt is kijelentette: nem fognak habozni, hogy megtegyék a szükséges lépéseket, ha elfogadják.

Nyugaton is vannak hasonló szabályok

Ahogy korábbi cikkünkben megírtuk, a magyarországi ellenzék és a brüsszeli elit orosz mintát emleget, azonban számos nemzetközi példa felhozható, hogy mi ihlette az Országgyűlés előtt fekvő, a közélet transzparenciájáról szóló törvénytervezetet.

Ezt is ajánljuk a témában

A nyugati világban is van hasonló példa: 

az Egyesült Államokban 1938-ban vezették be a külföldi ügynökök regisztrálásáról szóló Foreign Agent Registration Actet (FARA), 

hogy látni lehessen, amikor valaki külföldi megbízást teljesít az amerikai közvélemény, illetve politikai döntések befolyásolására. A törvény más országok és külföldi pártok megbízottjait kötelezi arra, hogy a legfőbb ügyészség szerepét is betöltő igazságügyi minisztériumnál nyilvántartásba vetessék magukat.

Aki megsérti a jogszabályt, jelentős pénzbírsággal vagy akár öt év börtönnel büntethető.

Ausztrália a FARA-t vette alapul egy külföldi információszerzés és befolyásolás elleni törvénycsomag kialakításakor.

Arra sem tértek ki a kritikusok, hogy 

az Országgyűlés előtt fekvő jogszabálytervezetnek európai prototípusa is akad. 

Franciaországnak szintén van olyan jogszabálya, amely kötelezővé teszi a befolyásolási tevékenységet végző szervezetek, személyek központi regisztrációját, és engedélyezi a titkosszolgálati eszközök bevetését.

Amennyiben az adatközlés elmarad, a szervezetek, a hatósági együttműködést megtagadó személyek bírsággal vagy akár börtönbüntetéssel sújthatók.

Közösségi szinten sem ismeretlen a szuverenitásért vívott küzdelem. 

Az Európai Bizottság egy demokráciavédelmi csomagot terjesztett elő, amely az átláthatóság növelésével kívánja csökkenteni a külföldi beavatkozás veszélyét. 

A szabályozás előírja, hogy a harmadik országok nevében érdek­képviseleti tevékenységet végző szervezeteknek regisztrálniuk kell magukat egy átláthatósági nyilvántartásban, amelynek kezelését azonban a tagállamokra bízza a bizottság.

Miről szól a törvény?

Amennyiben a kép­viselők a mostani formában támogatják a javaslatot, a Szuverenitásvédelmi Hivatal vizsgálatot folytathat, javaslatot tehet a kormánynak azon szervezetek jegyzékre vételére, amelyek külföldi forrásból finanszírozott közéleti tevékenységet folytatnak.

Ha egy szervezet jegyzékre kerül, onnantól kezdve csak külön engedéllyel fogadhat el külföldi adományt,

nem részesülhet a személyi jövedelemadó magánszemélyek által felajánlható egyszázalékos támogatásából, vezető tisztségviselői vagyonnyilatkozati kötelezettség alá esnek, és kiemelt közszereplőnek minősülnek. Ha egy szervezet engedély nélkül fogad el külföldi dotációt, a pénzmosás elleni szerv közigazgatási bírságot szab ki, amely a tiltott támogatás többszöröse is lehet. Emellett arra kötelezik, hogy az elfogadott összeget fizesse be a Nemzeti Együttműködési Alapba (NEA). A renitenseket végső soron eltilthatnák a közéleti tevékenységtől, megszűnésük esetén vagyonuk a NEA-ra száll.

Nyitókép: MTI/EPA/Stephanie Lecocq


 

Összesen 80 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
bagira004
2025. május 24. 03:44
Orbán Viktor a Kossuth Rádióban (2025. május 23.) ht+tps://www.youtube.com/watch?v=vB4IVzoJnlE
FeketeFehér
2025. május 24. 03:19
"tetx 2025. május 23. 23:52 Egy kérdés: nem lehetne át venni mondjuk például a francia szabályozást, hogy ne tudjanak belekötni?" Ennek alapvetően két oka van. Egyrészt azért, mert a francia szabályozással nem lehetne cseszegetni azokat, akiket a fidesz cseszegetni akar, másrészt pedig mert a két jogrendszer nem ugyanaz. A francia szabályozás alapvetően az EU-n kívüli befolyás szerzésre koncentrál, másrészt nem a sajtót akarja baszogatni.
Akitlosz
2025. május 24. 01:02
Naphosszat brüsszelezik a Mandiner évek óta, aztán nem történik semmi. Se Navracsics nem hozza a Magyarországnak járó pénzt, se Brüsszel nem küldi a csapatait az Orbán kormány megdöntésére jogállamiságilag.
csapláros
2025. május 23. 23:57
zaszlozaszloszivecske 2025. május 23. 23:19 ..."Hiába tolta a rángatózva lefetyelő rostás "... Amikor kannást ittál, akkor sem voltál ilyen zavaros, most viszont valami új cuccot szívhattál... Kitartás ! Éljen Poloskapeti ! A bolgár csatakancát legalább baszni lehet ... ha hülye is mint a seggem a politikához.... hahaha
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!